Kraków, 10 października 2020 roku
Powrót do szkoły – powrót do przyjaciół
Po semestrze nauki zdalnej oraz wakacjach w cieniu pandemii, początek września pozwolił Uczniom V Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie na spotkanie się z długo niewidzianymi przyjaciółmi i nauczycielami. Chociaż reżim sanitarny wymusił na społeczności szkolnej restrykcyjne zasady bezpieczeństwa, to jednak, mimo zasłoniętych twarzy i dystansu, wszyscy poczuli dawną energię, możliwą do zaistnienia jedynie w trybie nauczania stacjonarnego.
Nauka w reżimie sanitarnym
W V Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie realizujemy z najwyższą starannością i konsekwencją wszelkie wyznaczniki sanitarne ministerialne oraz GiS, na które nakładamy także obostrzenia własne.
W myśl tych zasad rozpoczęcie roku szkolnego, a także wykład inauguracyjny odbyły się w dwóch turach w auli szkolnej, umożliwiając uczniom i nauczycielom zachowanie wymaganego dystansu. Na terenie całego budynku obowiązuje ściśle przestrzegany regulamin, obejmujący między innymi: dezynfekcję rąk przy wejściu do szkoły oraz możliwość dezynfekcji na każdym piętrze, obowiązek zasłaniania ust i nosa w częściach wspólnych, a od 9 października także w salach lekcyjnych, zasadę dystansu społecznego na korytarzach i w większych salach. Dodatkowo wejście do szkoły możliwe jest od strony ogrodu i od frontu budynku, uczniowie nie wykonują zadań przy tablicy, w czasie przerw i na wybranych zajęciach mogą korzystać z przestrzeni ogrodu. Ponadto wszystkie powierzchnie użytkowe podlegają nieustannej dezynfekcji.
W razie potrzeby szkoła jest przygotowana, by sprawnie przejść w tryb nauki zdalnej lub hybrydowej.
Z życia szkolnego – jesień w V Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym
Inny niż wszystkie rok szkolny 2020/2021 zainaugurowany został wyjątkowym wykładem dr Kamila Świderskiego Cud nad Wisłą w stulecie Bitwy Warszawskiej 1920, podczas którego słuchacze mieli możliwość przypomnienia sobie faktów historycznych, jak i zaznajomienia się z informacjami unikatowymi i nierozpowszechnionymi.
Uczniowie wszystkich klas przystąpili do corocznej akcji Narodowego Czytania. Po podziale ról w szkole wybrzmiały fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego. Na lekcjach języka polskiego przypomniane zostały wyznaczniki formalne dramatu oraz konteksty romantyczne utworu.
Wrzesień to czas organizowania na nowo życia szkolnego i klasowego, w związku z czym odbyły się wybory do samorządów klasowych oraz przedstawicieli do samorządu szkolnego. Wszyscy uczniowie w ramach lekcji wychowawczych zdefiniowali swoje plany i cele na nowy rok szkolny. Z kolei w ostatnim tygodniu miesiąca miały miejsce – w trybie stacjonarnym – zebrania wychowawców z Rodzicami i Opiekunami Uczniów.
W ramach realizacji wytycznych ministerialnych z zakresu poszerzania kompetencji matematyczno-przyrodniczych szkoła podjęła współpracę z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, od którego otrzymała plakaty i materiały dydaktyczne dla szkół z wystawy Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza.
Ponadto rozpoczęto przygotowania do konkursu związanego z pomnikiem przyrody znajdującym się na terenie posesji szkoły – akacją (Robinia biała), której długość życia datuje się na około 200 lat.