Obrazy filmowe, graficzne są obecnie najczęściej wykorzystywanymi środkami w komunikacji społecznej. Przyczynowość tego zjawiska lokuje się w możliwościach technicznych – w bezprecedensowym, przekraczającym ludzką wyobraźnię, postępie w przekazie elektronicznym. Skutek stanowi masowy – praktycznie nieograniczony w czasie i przestrzeni – przekaz informacji. Informacji dedykowanych potrzebami wymiany naukowej, kulturowej, stricte informacyjnej.
W rzeczywistości szkolnej skupiamy się na obrazach filmowych. Trzeba zauważyć, że w obrazach zwykle tworzonych bez udziału odbiorcy, w intencjach i umysłach twórców, uproszczonych, często zdeformowanych, źródłowo wyprowadzanych z różnych przesłanek, nie zawsze wartościowych. Ale i obrazach ambitnych, sięgających do dorobku i tradycji narodu, odwołujących się do ducha patriotyzmu, stymulujących rozwój i postęp w dobrym tego słowa znaczeniu.
I w tym trzeba się odnaleźć. Stąd inicjatywa utworzenia Szkolnej Akademii Filmowej, w celu uporządkowania pojęć, umocowania i podbudowy zajęć dydaktycznych – z wykorzystaniem najnowszych środków komunikacji – ze wszystkich przedmiotów, szczególnie z języka polskiego, języków obcych, historii.... A co najważniejsze, przygotowania uczniów do krytycznego odczytywania przekazywanych treści. Umiejętnej selekcji obrazów filmowych w przybliżaniu i ubogacaniu przyswajanych treści literaturowych czy werbalnych przekazywanych w czasie zajęć lekcyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje wyzwalanie w świadomości uczniów własnych wizji parareżyserskich, inscenizacyjnych, pobudzających zdolności twórcze.
Nasza, Szkolna Akademia Filmowa stanowi zatem program ukierunkowany na uczenie młodego odbiorcy uczestnictwa w kulturze. Kulturze, którą cechuje różnorodność form przekazu. Celem naszym jest podnoszenie wartości słowa drukowanego, dyskusji, aby będąc źródłowymi stawały się konkurencyjnymi, a może poprawniej pierwotnymi wobec obrazu. Łatwiej wówczas zwrócić uwagę na związki między literaturą a filmem czy sztukami pięknymi, a także różnymi przejawami dialogu z obyczajowością. By cel ten osiągnąć została skonstruowana koncepcja strukturalna Akademii, w której wyselekcjonowane zostały: Tematyka i Program warsztatów oraz Projekcje filmowe ustalane oddzielnie w każdym z semestrów.
Szkolna Akademia Filmowa – SAF – to autorski projekt edukacyjny kierowany do uczniów naszego liceum, który koresponduje z programem nauczania i jest uzupełnieniem treści podejmowanych podczas lekcji języka i literatury ojczystej. Filmy prezentowane w czasie zajęć dobierane są pod kątem poszerzania horyzontów myślowych uczniów oraz poznania najważniejszych twórców i dzieł w historii kina, a także budują bazę kontekstową, szczególnie przydatną w przygotowaniach do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Przystępujący do egzaminu dojrzałości dowodzi znajomością wiedzy z historii literatury, filozofii, polityki, historii, historii sztuki, wiedzy o społeczeństwie i szeroko pojętej kultury – w tym historii kina.
Każda z klas w ciągu roku szkolnego odbywa w ramach SAF dwa spotkania składające się z trzech części:
Po seansie uczniowie otrzymują od prowadzącego prezentację oraz kartę pracy dotyczącą obejrzanego filmu. Materiał ten może być wykorzystany przez uczniów do powtórek przed egzaminem maturalnym.
Wykłady wraz z pokazami filmowymi odbywają się w specjalnie przygotowanej auli. Sala wyposażona jest w sprzęt, który pozwala na przeprowadzenie zająć w ramach SAF na najwyższym poziomie.
Program SAF jest dostosowywany do potrzeb oraz zainteresowań uczniów, a także do treści, które poruszane są na lekcjach j. polskiego, dlatego jest on dynamiczny i będzie zmieniał się co roku.
Tematyka podejmowana w czasie warsztatów:
• poznanie historii kina oraz gatunków filmowych,
• film jako narzędzie kreacji rzeczywistości,
• podstawowe środki wyrazu języka filmowego,
• przygotowanie do odbioru dzieła filmowego (kompozycja plastyczna obrazu, muzyka),
• przygotowanie do samodzielnej analizy w trakcie odbioru dzieła filmowego (rozpoznawanie środków użytych do wywoływania określonych uczuć).
Program warsztatów opiera się na trzech cyklach tematycznych:
• Historia kina polskiego,
• Estetyka filmu,
• Filmowe arcydzieła.