Kraków, 15 stycznia 2022 roku
Życie kochanie trwa tyle co taniec,
fandango, bolero, be-bop,
manna, hosanna, różaniec i szaniec,
i jazda, i basta, i stop.
Bal to najdłuższy na jaki nas proszą,
nie grają na bis, chociaż żal.
Zanim więc serca upadłość ogłoszą
na bal, marsz na bal.
Agnieszka Osiecka
W sobotę 15 stycznia, tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, tegoroczni Maturzyści wraz z Rodzicami, Nauczycielami i zaproszonymi Gośćmi, wśród porywających, radosnych dźwięków tak rozpoznawalnego poloneza Wojciecha Kilara, zainaugurowali Bal Studniówkowy V Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Miejsce uroczystości w tym roku stanowiła renesansowa Willa Decjusza, co niewątpliwie miało wpływ na wspaniałą oprawę wizualną wydarzenia i podniosłą atmosferę.
W trakcie spotkania abiturienci mieli możliwość pozowania do pamiątkowych zdjęć, zjeść wyśmienity posiłek, bawić się w sali tanecznej czy konwersować przy stolikach. Nie zabrakło tańców, podziękowań dla organizatorów i nauczycieli, a przede wszystkim uśmiechu i radości. Zanim wybrzmiały pierwsze nuty poloneza i słowa, bez których trudno wyobrazić sobie studniówkę: „Poloneza czas zacząć”, profesor Jerzy Andrzej Białkiewicz – Wicedyrektor Szkoły – odczytał list od Pani Dyrektor Lidii Białkiewicz, w którym przekazał życzenia dobrej zabawy.
Bal studniówkowy to piękna tradycja związana z antropologiczno-kulturowym rytuałem przejścia. Od zarania dziejów w rozmaitych społecznościach przykładano wagę do zaznaczenia momentu, w którym dziecko staje się dorosłym. Idea balu poprzedzającego egzamin dojrzałości nawiązuje do takich wierzeń. W swojej istocie studniówka stanowić ma pierwszy oficjalny moment w życiu młodego człowieka, kiedy może już cieszyć się swoją dorosłością, ale też przygotować na najbliższe miesiące intensywnej pracy przed maturą.
Nostalgiczna metafora życia jako tańca nad wyraz trafnie oddaje atmosferę studniówkowych bali jako rytuałów. Wszechogarniające zabawa i optymizm, mieszają się tu z przedegzaminacyjnym stresem, myślami o przyszłości, refleksją nad dorosłością. Warto zaznaczyć, że praktykę egzaminów maturalnych ustanowiono w Prusach w 1788 roku za sprawą Wilhelma von Humboldta, zreformowano w 1812 roku, w Polsce regularną maturę pisano już w latach dwudziestych wieku XIX.
Wszystkim Abiturientom życzymy owocnych przygotowań do majowego egzaminu!
Profesor Katarzyna Prałat