Kraków, 8 września 2023 roku
Znakomita inicjatywa Pary Prezydenckiej ożywiająca ducha polskości, patriotyzmu na kanwie dzieł literackich tworzących kanon dorobku naszego narodu. Tym razem sięgamy do Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, która w formie książkowej została wydana po raz pierwszy w 1888 roku.
Nie sposób w tym miejscu dokonywać analiz geniuszu autorki powieści, do której sięgamy po niemal 150 latach, ale warto przeżyć refleksję czy to znakomite działo literackie odnajdujemy w naszych, prywatnych zbiorach bibliotecznych. A może tę lukę w trybie pilnym, w ciszy trzeba uzupełnić.
Do naszego Narodowego czytania przystąpiliśmy dzień wcześniej. W piątek 8 września. Piękny, wymarzony, słoneczny dzień, godz. 11.00. W małych grupach zmierzamy na Błonia Krakowskie oddalone od siedziby naszego Liceum zaledwie o 5 minut spaceru.
Spacer na Błonia łączymy z celem uzupełniającym. Tu wykorzystujemy klasy pierwsze. Integracja uczniów. Może nie był zbyt oryginalny, ale i nie kontrowersyjny. Trzeba się gdzieś zatrzymać, porozmawiać, podzielić spostrzeżeniami. Po 3 dniach pobytu w szkole, jeszcze oryginalnymi.
W uzupełnieniu serdeczności, z którymi lubimy się dzielić odnajduje się Pani Profesor - Polonistka z cookies uświetniającymi naszą integrację z narodowym czytaniem.
W końcu lokujemy się na Błoniach. Gotowi do wypełnienia misji. Z kserokopiami fragmentów Nad Niemnem. W skrytości ducha liczymy na Profesorów, którym domyślnie pozostawiamy umiejscowienie historyczne Nad Niemnem, jako jednego z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmującego tematykę Powstania Styczniowego.
Reportaż fotograficzny po spacerze zamieszczamy w Galerii - JB