Kraków, 1 czerwca 2024 roku
Jeśli wakacyjne podróże zaprowadzą Państwa do malowniczego kurortu w województwie świętokrzyskim, czyli do Buska-Zdroju, warto wybrać się na spacer do położonego tuż przy coraz piękniejszym Parku Zdrojowym, Rynku Zdrojowego przy ul. 1 Maja, tuż przy Sanatorium Krystyna. Tam, na tle fontanny miejskiej, w 2022 roku znalazł miejsce pomnik Królowej Jadwigi, dzierżącej w ręku charakterystyczny kubek kuracjuszki, zapewne z wodą leczniczą. Autorem monumentu jest lokalny twórca z Nowego Korczyna - Edmund Juszczyk, wyłoniony na drodze konkursu.
Jak podają źródła historyczne, w latach 1389-1394, Jadwiga, wspólnie z królem Władysławem Jagiełłą, wielokrotnie odwiedzała Busko, co potwierdzają również zapisy kroniki tutejszego klasztoru Norbertanek. Goszcząc u sióstr, Królowa korzystała z dobrodziejstwa kąpieli w buskich wodach, słynących z unikalnych właściwości leczniczych, dlatego właśnie królowa Jadwiga nazywana jest teraz pierwszą kuracjuszką Buska-Zdroju i uchodzi za symbol miasta. Przewodnicy zwracają uwagę, że być może regularne kąpiele w leczniczych wodach przyczyniły się do zostania przez parę królewską rodzicami.
Sam autor tak opisuje wykonaną postać:
Rzeźba przedstawia królową Jadwigę w koronie, która wychodzi z kąpieli, na prawej ręce ma zawieszony ręcznik z motywem roślinnym, w lewej zaś dłoni trzyma dzban z wodą. Jest naturalnej wielkości, ma około 175 cm. Sam postument waży ok. 180 kg. To odlew wykonany w brązie krzemowym.
Edmund Juszczyk, cyt. za dostęp online 28.6.2024
Na trop andegaweński w Busku-Zdroju natrafiła nasza polonistka Katarzyna Prałąt podczas kuracji w marcu tego roku.