2014-01-27
Wystawa została zorganizowana przez dr Kamila Świderskiego i stanowiła wydarzenie kulturalne liceum towarzyszące 42. Sesji Naukowej uczniów, w dniu 15 stycznia br.
Warto przypomnieć - 12 maja 1364 r. Król Polski Kazimierz Wielki dokonał aktu fundacji pierwszego na ziemiach polskich studium generale stanowiącego fundament współczesnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uniwersytet w XV wieku zwany Krakowskim posiadał 4 wydziały, wstępny - filozoficzny oraz trzy wyższe: medyczny, prawniczy i teologiczny.
W czasie wystawy prezentowane były starodruki i książki związane z uniwersytetem średniowiecznym i nowożytnym, a w szczególności z krakowską wszechnicą; wszystkie pozycje z prywatnych zbiorów dr Kamila Świderskiego:
Wyjątkową pozycję prezentowaną w czasie wystawy stanowiła Historia Uniwersytetu Paryskiego, napisana przez jego rektora Cesara du Boulay'a, wydana w latach 1665-1673. Egzemplarz z tłoczonym superekslibrisem z herbem paryskiej Sorbony (ilustrującym rękę trzymającą książkę w otoczeniu trzech lilii królewskich).
Inne, godne uwagi pozycje to publikacje związane z dziejami Uniwersytetu Krakowskiego, m. in. kodeks dyplomatyczny z XIX wieku zawierający treści dokumentów związanych z uczelnią, czy almanach jubileuszowy na 500 - lecie uniwersytetu wydany w 1900 roku.