2014-04-16
Obchodzona przez nas wszystkich. Na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. W obliczu Zmartwychwstania Chrystusa śmierć biologiczna stała się przejściem, paschą, gdzie śmierć duchowa, którą Wielkanoc symbolizuje, została unicestwiona.
I jeszcze jeden, ważny fakt historyczny, którego źródłowość datuje się na rok 325, Sobór Nicejski, kiedy określono paschalną, kościelną pełnię Księżyca, po której pierwsza niedziela jest Wielkanocną. Księżyc wówczas znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi wobec Słońca.
Wielkanoc tym samym jest świętem ruchomym. Może najwcześniej wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Pointując dane astronomiczne i inne, kultywowane tradycją, w celu ułatwienia lokowania Świąt Wielkiej Nocy, daty kościelnej pełni Księżyca zostały stabelaryzowane bądź zalgorytmizowane w obliczeniach.
W obecnym, 2014 roku – pełnia miała miejsce15 kwietnia, stąd Niedziela Wielkanocna przypada na dzień 20 kwietnia, a w przyszłym, 2015 roku – na dzień 5 kwietnia.
Święta Wielkanocne posiadają wyjątkowo głęboko osadzoną tradycję w naszym społeczeństwie. Życzenia składane osobiście, bądź za pośrednictwem okolicznościowych pocztówek, obecnie maili, smsów stanowią imperatyw rodzinny, towarzyski, a często również regułę wszelkich kontaktów w okresie przedświątecznym, przy okazji uścisku dłoni, pożegnań, pozdrowień, szczególnie w Wielkim Tygodniu.
Czy w życzeniach tych może być również miejsce na życzenia składane samym sobie? Życzenia refleksyjne, w ciszy, zadumie, ukierunkowane na własne dążenia, a może ich brak. Życzenia, w których mogą odrodzić się osobiste, własne, być może wcześniej, a jeśli nie to teraz, podejmowane postanowienia w dbałości o własny rozwój, rzetelność, mądrość, wiarygodność, wywiązywanie się ze zobowiązań, darzenie otoczenia szacunkiem.
A wszystko po to, aby cud Zmartwychwstania dokonał się w nas samych - w naszej odwadze, odwadze pokonywania trudności, w umacnianiu prawdziwej miłości, w ubogacaniu wiedzy, w optymistycznym widzeniu przyszłości.
I to są nasze życzenia, które z wielką troską kierujemy do uczniów, ich rodziców i bliskich, profesorów, pracowników administracji z deklaracją, że w najważniejszych chwilach tych Świąt będziemy, a właściwie jesteśmy z Wami.
Lidia i Jerzy Białkiewiczowie