Czas na zdrowie

2014-05-07

Ponad wszelką wątpliwość - zawsze i we wszystkich okolicznościach.

Zastanówmy się jednak, czy tak sformułowane hasło w III edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska stanowi imperatyw, czy potrzebę refleksji. A może jedno i drugie. Wciąż aktualne, niezależnie od tego kto go formułuje i do kogo jest adresowane.

I tu żarty się kończą. Bo prawdziwa refleksja niejednokrotnie przychodzi zbyt późno, w chwilach niedostatków zdrowia i to w przeróżnych objawach – zbyt różnorodnych by je wymienić – od błahych po budzących dreszcze emocji.

A na przekór, warto postawić również pytanie: czy jest czas, w którym nie trzeba liczyć się ze zdrowiem?  Oczywiście NIE! Ale codzienność dostarcza nam innych, zatrważających spostrzeżeń. Warto być świadomym - współczesna medycyna, pomimo rozwoju porównywalnego ze skokiem cywilizacyjnym, może okazać się bezskuteczna.

Jeszcze do niedawna świat marzył o świetlistej przyszłości, w której człowiek mógłby być niezniszczalny. Miał  kontrolować samego siebie, poprzez wymianę DNA, jak zepsute części w samochodzie. Wymyślono termin terapia genowa, tak jakby chodziło o coś rzeczywistego, podczas gdy żadna genowa terapia nigdy nie powstała.

Obiecywano:

  • koniec chorób,
  • wymianę dowolnego organu,
  • wyhodowanie dowolnego organu w laboratorium,
  • wieczną młodość.

I co? I po 9. latach badań finansowanych przez rząd amerykański z udziałem blisko 500 naukowców z 32. prestiżowych laboratoriów naukowo-badawczych, w sferze obiecywanej terapii genowej, nic. Na dziś, wszystkie projekty działań w tej mierze zakończyły się fiaskiem i do zgłębienia tajemnicy DNA jest nam bardzo daleko.


Nie traćmy przeto czasu. W dbałości o zdrowie trzeba skupić się na własnym stylu życia.

I tu refleksja - masz absolutną rację, jeśli zwracasz uwagę na to co jesz, na swoje emocje, na środowisko, hałas, wibracje, fale, które przez Ciebie przechodzą (również w nadmiernym korzystaniu z telefonu komórkowego) i w końcu na własną aktywność fizyczną.

Trzeba propagować ideę, że każdy czas jest czasem na zdrowie. Przystąpienie do konkursu to nasz imperatyw. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych w akcji BOŚ czas na zdrowie utworzyliśmy zespół Kryształ 2, którym kieruje Wojtek Gurgul, uczeń klasy II.

W ostatnich dniach maja finał konkursu - Festyn Zdrowia z grami i zabawami, degustacją potraw, warsztatami kulinarnymi, ćwiczeniami przy udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, a w końcu projekcje filmów: Śmietnik w mojej głowie i Wzorcowe gospodarstwo agroturystyczne. Fotograficzną dokumentację z Festynu Zdrowia zamieścimy w naszej Galerii.