2014-06-26
25 czerwca profesorowie i uczniowie naszego Liceum zorganizowali wycieczkę po zachodniej części Masywu Sowińca, najwyższego krakowskiego pasma wzgórz.
Spotkaliśmy się o godz. 9:00. Autobusem linii 134 dotarliśmy do ZOO (349 m n.p.m.), a dalej aleją Żubrową na wierzchołek Pustelnika (352 m n.p.m.) i Ostrą Górę (341 m n.p.m.), gdzie do niedawna znajdowała się kapliczka Matki Bożej Wędrowników.
Dalsza droga biegła obok kazamaty, obronnej Twierdzy Kraków zbudowanej przez Austriaków na przełomie XIX i XX w., a następnie przez las, trawersem północnych zboczy Ostrej Góry. Po osiągnięciu przełęczy Janasówki skierowaliśmy się Aleją do Kopca na Polanę na Sowińcu (358 m n.p.m.).
Od 1937 r. dumnie góruje tutaj Kopiec Józefa Piłsudskiego (383,6 m n.p.m.). Wcześniej miejsce wypasu owiec rasy olkuskiej, znanej z bardzo częstych ciąż bliźniaczych. Owce te wypasano także były na innych polanach Masywu: Wesołej, Bielańskiej i Rędzinie. Na tej ostatniej znajduje się obecnie hodowla prowadzona przez zootechników, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz owiec, na polanach leżących u podnóży Masywu, wypasano krowy. Do lat 60. XX wieku wypas ten był prowadzony także na Błoniach Krakowskich.
Po wejściu na kopiec mieliśmy okazję podziwiać krajobrazy osiedli mieszkalnych, nowohuckich fabryk, dróg, a także pasm wzgórz i gór leżących na południe od Krakowa.
Z Sowińca udaliśmy się stromą ścieżką w kierunku Woli Justowskiej, po drodze trawersując zbocza Sowińca. Ostatni odcinek drogi biegł malowniczym, dolnym odcinkiem Doliny Matki Boskiej wzdłuż wyschniętego Wolskiego Potoku i kościoła na Woli Justowskiej zbudowanego w stylu zakopiańskim. Rozwiązanie wycieczki nastąpiło w Parku Decjusza.
Sprawozdanie: Oskar T. Krawczyk, uczeń klasy II