W Collegium Maius

Kraków, 2017-06-14

W dniu 14 czerwca 2017 roku uczniowie klas pierwszej i drugiej zwiedzali Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius.

Uczniowie pod opieką historyka dr Kamila Świderskiego i polonistki mgr Elżbiety Grabskiej zgromadzili się na dziedzińcu najstarszego budynku Krakowskiej Wszechnicy. W wyjątkowej atmosferze, w otoczeniu ponad sześćsetletnich murów wspaniałego dziedzińca Collegium Maius dr Kamil Świderski nakreślił powstanie i zasady funkcjonowania średniowiecznego Studium Generale Universitatis Cracoviensis - w szczególności z odniesieniem do dwu zaadaptowanych chronologicznie wzorców: bolońsko-padewskiego oraz paryskiego. Jednocześnie uczniowie mieli wyjątkową okazję wsłuchać się w dźwięki mechanizmu zegarowego i sygnaturki z przemierzającymi postaciami fundatorów, dobrodziejów i profesorów uniwersytetu.

Następnie pod kierunkiem przewodnika udaliśmy się do Biblioteki, Auli, tzw. Stuba Communis, Skarbca, oraz pokojów profesorskich. W pełnej naukowej powadze, z zachowaniem dystansu mogliśmy obcować z najsłynniejszym absolwentem UJ - Mikołajem Kopernikiem; zobaczyć oryginalne średniowieczne berła rektorskie, czy statuetkę Oskara przyznaną w 1999 roku Andrzejowi Wajdzie.

Całość zwiedzania młodzież naszego liceum mogła zakończyć średniowiecznym radosnym tekstem hymnu: Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus!