Odkrywamy tajemnicę krakowskich witraży

Kraków, 2017-10-11

Zaledwie 2 minuty spaceru od Liceum dzieli nas do Pracowni i Muzeum Witrażu. Pracownia kontynuuje tradycje Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński. Jest to najstarsze, nieprzerwanie działające tego typu miejsce w Polsce, które mieści się w budynku przy al. Krasińskiego, zbudowanym na potrzeby Pracowni w 1902 roku.

W Muzeum Witrażu przestrzenie ekspozycyjne przeplatają się z pomieszczeniami pracowni, stąd zwiedzanie może odbywać się wyłącznie pod kierunkiem przewodnika.  Podczas zwiedzania można obserwować proces powstawania witraży i wczuć się w atmosferę aktywności twórczej niemal nad głowami artystów i rzemieślników.

Aktualnie w pracowni realizowany jest witraż Apolla zaprojektowany przez Wyspiańskiego dla Towarzystwa Lekarskiego. Projekt witraża powstał na zlecenie Juliana Nowaka, prezesa Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. Witraż Apollo – System słoneczny Kopernika przedstawia greckiego Boga jaśniejącego niczym słońce w centrum obrazu, otoczonego mniejszymi wizerunkami symbolizującymi siedem planet układu słonecznego.

Witraż Apollo został zrealizowany przez Krakowski Zakład Witraży, Szkleń Artystycznych i Mozaiki Szklanej, późniejszy Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński, w 1905 roku. Pod koniec II wojny światowej, 17 I 1945 roku wybuch miny, podłożonej pod most kolejowy przy ul. Kopernika wstrząsnął budynkiem, spowodował ruinę dachu, drzwi i okien i w konsekwencji witraż uległ zniszczeniu.

Obecnie proces powstawania witraża można obserwować na żywo w Pracowni i Muzeum Witrażu, gdzie wykonywany jest od kilku miesięcy. Apollo będzie w Pracowni do końca listopada 2017, skąd zostanie przeniesiony na przekrojową wystawę twórczości Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.