Kraków. 26 maj 2018 roku
Sprzyjająca pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Tym bardziej, gdy zaledwie 2 kilometry od naszego Liceum znajduje się tak atrakcyjne miejsce jak Park Skały Twardowskiego (Zakrzówek).
Przyroda tego obszaru jest bardzo zróżnicowana – wilgotne łąki, ciepłe murawy, wapienne skały i las liściasty pozwalają na poznanie wielu roślin i zwierząt. Można też prześledzić związki pomiędzy nimi i zależności od warunków środowiska.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od wilgotnych łąk pomiędzy ulicami Wyłom i Świętego Jacka. Widzieliśmy tu między innymi krwiściąg – roślinę, którą odżywiają się chronione motyle modraszki, a która kiedyś używana była do tamowania krwotoków. Mogliśmy też zaobserwować rośliny inwazyjne (np. nawłoć), które stanowią duże zagrożenie dla rodzimych roślin, zwierząt i całych ekosystemów.
Nasze obserwacje stały się okazją do rozmowy na temat sposobów ochrony przyrody, przy czym szczególną uwagę poświęciliśmy tu Krakowowi. W naszym mieście znajduje się wiele cennych przyrodniczo miejsc, z których wiele objętych jest ochroną. Przykładem jest właśnie Zakrzówek, którego większość leży w granicach Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.
Nasz spacer zaprowadził nas następnie na wzniesienie skał Twardowskiego, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Krakowa, a także zalew Zakrzówek. Podczas podejścia na wzgórze towarzyszyły nam modraszki, które przyleciały w to miejsce napić się nektaru z kwiatów macierzanki.
Ostatnim elementem spaceru była wizyta w parku, który ma wiele cech lasu liściastego. Dał on chwilę wytchnienia od słońca i ciepła, a przez to stał się też okazją do rozmowy na temat zróżnicowania ekosystemów. Towarzyszył nam tu śpiew wielu gatunków ptaków i zastanowiliśmy się, jaką pełni on funkcję. Krótka wycieczka pozwoliła zatem poruszyć wiele tematów, które na co dzień znamy tylko z opisu w podręczniku.
Uczniowie Biologicznego Koła Naukowego