Kraków, 2018-10-14
Początek września, niemal tuż po otwarciu nowego roku szkolnego. Nowe koleżanki i koledzy. Trzeba się poznać. Porozmawiać z profesorami, jeszcze w luźnej, wakacyjnej atmosferze. Nic łatwiejszego. Organizujemy grill w ogrodzie naszego Liceum.
Spotkanie przebiega w znakomitej atmosferze. To trzeba kontynuować. W planie jest trzydniowa wycieczka. Przystępujemy do intensywnych prac organizacyjnych.
26. września, rankiem, pod siedzibę Liceum podjeżdża luksusowy autobus. Jedziemy do Pragi. Po drodze zwiedzamy Kutną Horę. Oglądamy monumentalny gotycki kościół św. Barbary, który często z uwagi na monumentalność określany jest mianem katedry. Następnie kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (WNMP). Dalej zwiedzamy zabytki związane z górnictwem srebra, oglądamy gotycką cysternę na wodę i Dwór Włoski, w którym wybijano średniowieczne srebrne grosze praskie. Warto odnotować, że w 1995 roku zabytkowe stare miasto w Kutnej Horze z kościołem św. Barbary i kościołem klasztornym WNMP zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
2. dzień wycieczki rozpoczynamy w Pradze o godz. 9:00. Zaczynamy od zjawiskowego Muzeum Miniatur przy Klasztorze na Strahowie. Oglądamy w mikro skali karawanę wielbłądów przechodzącą przez igielne ucho, portret Antona Czechowa namalowany na połówce ziarnka maku, modlitwę Ojcze Nasz zapisaną na ludzkim włosie, polnego konika grającego na skrzypcach. Dalej przechodzimy przez dzielnicę Hradczany, oglądamy Loretę – kompleks barokowych budynków sakralnych i Pałac Czerniński. W południe na centralnym placu Hradczan oglądamy zmianę warty przy Pałacu Prezydenta. Następnie zwiedzamy dzielnicę królewską na Hradczanach, w której oglądamy kompleks zamkowy (z IX wieku), bazylikę św. Jerzego, Złotą Uliczkę oraz budowaną przez 6 stuleci katedrę św. Wita. Po przejściu przez dzielnicę Mala Strana i przerwie wchodzimy na jedną z wież mostu Karola, z której rozpościera się widok na Pragę.
W 3. dniu zwiedzanie rozpoczynamy od dzielnicy żydowskiej (Józefów) ze Staronową Synagogą oraz cmentarzem. Z Józefowa wracamy na Stare Miasto, zatrzymujemy się przy ratuszu z zegarem Orloj, pomnikiem Jana Husa oraz kościółem Najświętszej Marii Panny. Następnie kierujemy się się do Bramy Prochowej, przy której oglądamy jeden z najsłynniejszych budynków secesyjnych – Miejski Dom Reprezentacyjny. Stąd przechodzimy na Plac Wacława i po krótkiej przerwie ruszamy w drogę powrotną do Krakowa.
Wracamy ubogaceni. To był znakomity czas bliskiego obcowania uczniów i profesorów. We wzajemnej serdeczności i przyjaźni. Sprzyjała nam znakomita, słoneczna pogoda, super komfortowe warunki podróży. Nie sposób zapomnieć widoków Pragi nocą z pokoi, w których mieszkaliśmy na 12 i 13 piętrze hotelu.
Trzeba koniecznie dodać, że niepowtarzalny, znakomity klimat wycieczki tworzyli nasi profesorowie: z-ca dyrektora mgr Anna Gawron (matematyka), dr Kamil Kulpiński (biologia) i mgr Jarosław Wójtowicz (tenis).