Malownicza Kotlina Kłodzka i tajemnice Zamku Książ – wycieczka krajoznawczo-edukacyjna klas pierwszych 10-12 czerwca 2024
Uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców mieli możliwość poznania ujmujących terenów Dolnego Śląska. Pierwszego dnia wycieczki uczestniczyli w prelekcji na terenie najstarszego barokowego kościoła w Europie – Świątyni Pokoju w Świdnicy. Nie bez zachwytu obserwowali zabytkowe, drewniane zabudowania, tak odmienne od architektury sakralnej w Małopolsce. W kolejnej części dnia odbyła się lekcja muzealna na Zamku Książ w Wałbrzychu, podczas której młodzież zaznajomiła się z historią Księżnej Daisy i burzliwych losów jej rodziny. Oprócz zajęć edukacyjnych, na uczniów czekał konkurs z nagrodami oraz intensywne zwiedzanie pomieszczeń zamku, jak i pięknych, zwłaszcza o tej porze roku, ogrodów pałacowych. Pod wieczór, pełni wrażeń, zakwaterowaliśmy się w pensjonacie uzdrowiskowym w Lądku Zdroju, gdzie – po obiadokolacji – młodzież miała okazję do uprawiania rozmaitych sportów na zewnętrznych boiskach oraz w pomieszczeniach ośrodka.
Drugi dzień dolnośląskiej przygody rozpoczął się niespiesznie od przystanku na kawę i smakołyki w najstarszej w mieście Kawiarni Wiedeńskiej: Albrechtshalle, nieopodal zatykającego dech w piersiach swym architektonicznym kunsztem Zdroju Wojciech, gdzie z kolei młodzież smakowała wód mineralnych. W dalszej części dnia w programie zwiedzania znalazło się Kłodzko z zabytkowym, gotyckim mostem Świętego Jana (wieść niesie, że praski most Karola wzorowany jest właśnie na nim) oraz obfita w historyczne opowieści wojenne Twierdza Kłodzko.
W dniu wyjazdu nie zabrakło spaceru górskiego po jedynym w swoim rodzaju masywie Błędnych Skał. Uczniowie, podążając za elokwentną Panią Przewodnik, przeciskali się przez skalany labirynt, słuchając o faunie i florze regionu. Następnie zwiedzono słynną Kaplicę Czaszek w Czermnej, a na koniec czekała perełka wycieczki – ciekawa lekcja w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, po której każdy z uczestników na pewno z większym szacunkiem spogląda na kartki papieru. Zajęciom towarzyszyło zwiedzanie wystaw czasowych i stałych o turystyce, obiegu papierowych pieniędzy, historii papieru oraz warsztaty czerpania papieru.
Polska jest piękna i cieszymy się, że możemy stopniowo ją poznawać w tak miłych okolicznościach!