Geografia w Muzeum Geologicznym

2014-03-14

W ramach cyklu wizyt w krakowskich muzeach, w dniu 28 lutego 2014 roku uczestniczyliśmy (klasy II i III) w zajęciach lekcyjnych z geografii w Muzeum Geologicznym w krakowskim ośrodku badawczym Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk.

W muzeum wysłuchaliśmy wykładu o budowie geologicznej okolic Krakowa oraz wulkanizmie islandzkim.

W 1. części zajęć zapoznaliśmy się z wystawą stałą o charakterze popularnonaukowym, zatytułowaną Budowa geologiczna obszaru krakowskiego, która została przygotowana pod kierunkiem prof. Ryszarda Gradzińskiego. Tematem wystawy jest geologia okolic Krakowa z trzema wzajemnie uzupełniającymi się częściami:
• stratygraficzno-litologiczna,
• paleontologiczna oraz
• część poświęcona tektonice, rzeźbie i historii poznania budowy geologicznej obszaru.

 

Część 2. zajęć została poświęcona wystawie Młode Wulkany Islandzkie. Poznaliśmy genezę Islandii, specyfikę wulkanów tarczowych oraz sposoby wykorzystania uwarunkowań przyrodniczych przez człowieka.
Zajęcia w muzeum geologicznym przybliżyły nam zrozumienie dziejów ziemi, sposoby datowania skamieniałości, umiejętność czytania profili geologicznych. Mieliśmy ponadto okazję zobaczyć skały ze wszystkich grup genetycznych, zapoznać się z ich budową, strukturą i wykorzystaniem. Szczególnie zainteresowały nas liczne skamieniałości zachowane lub odciśnięte w skałach osadowych. 



Raport - Wojciech Paniak, uczeń klasy III.