W Ogrodzie Botanicznym UJ

2014-06-21

Pod kierunkiem dr Anny Wojtusiak, biologa naszego liceum, uczniowie klas I i II w dniu 18 czerwca uczestniczyli w poglądowych lekcjach z biologii w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ogród w 1976 roku wpisany został do rejestru zabytków i stanowi obecnie pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury. Założony w 1783 roku jest najstarszym Ogrodem Botanicznym w Polsce. Powstał w miejscu ogrodu  i parku przypałacowego rodziny Czartoryskich,  nabytego w 1752 roku przez zakon Jezuitów, a po kasacie zakonu przejęty przez Komisję Edukacji Narodowej, która w ramach reformy Akademii Krakowskiej włączyła go jako zakład pomocniczy do Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Odbywane rokroczne, niekiedy kilkukrotnie w roku szkolnym, zajęcia praktyczne z biologii w Ogrodzie Botanicznym stanowią tradycję naszego Liceum.

Zdjęcie uczniów przed Collegium Śniadeckiego UJ w Ogrodzie Botanicznym dokumentuje obserwatorium astronomiczne imienia Jana Śniadeckiego, wybitnego polskiego astronoma i matematyka. Warto zauważyć, że budynek obserwatorium z ok. 1600 roku stanowił pałacową rezydencję podmiejską książąt Czartoryskich. Jego współczesna architektura jest rezultatem dwu restrukturyzacji: 1. na potrzeby własnego kolegium przez Jezuitów w 1752 roku oraz 2. dokonanej w latach 1788 – 1792 przez Akademię Krakowską.


Lekcje poglądowe z biologii zostały przeprowadzone w dwu działach Ogrodu: Szklarni i Roślin Gruntowych. Działy te dzielą się na mniejsze, z których najbardziej zainteresowała uczniów szklarnia Victoria, od nazwy Victoria amazonica z basenem szklarniowym.


W dziale roślin gruntowych uczniowie poznali rośliny biblijne, chronione, lecznicze i użytkowe.

W Pawilonie Drzewa oglądaliśmy przekroje pni drzew gatunków nie występujących w Polsce, z których szczególnie zainteresowały nas pnie drzew egzotycznych.


Największą powierzchnię Ogrodu stanowi jego część parkowa, Arboretum skupiająca kolekcje drzew i krzewów. Arboretum częściowo skomponowane jest jako park krajobrazowy z królującym - 230 letnim - Dębem Jagiellońskim, a częściowo w grupach tematycznych, geograficznych i ozdobnych.